Sistēmas laušana


Pēdējā tēma bija gana smaga un kā redzams no šodienas mediju virsrakstiem, mana prognoze samērā labi izpildās. Bet, ņemot vērā, ka ir vakars un nav velmes stipri iespringt, tad sēžot pie atverta loga un dzerot melnu, vāji ievārītu tēju, uzrakstīšu savu novērojumu, kuru, visdrīzāk, ir izdarījis katrs.

Mēs visi dzīvojam neskaitāmu sistēmu pasaulē. Ģimenes iekšējie noteikumi, skola, augstskola, darbs, transports, iepirkšanās, ceļošana, saimnieciskie darījumi, vēlēšanas, attiecības, viss darbojās sistēmā un pēc noteiktas sistēmas, kas būvēta no algoritmiem un priekšrakstiem. Dēļ tā, ka šīs sistēmas ir uzbūvētas vairākos simtos, bet dažas pat tūkstošos gados, tad vienam indivīdam darbojoties pēc visiem noteikumiem, grūti ir izmantot sistēmu ārpus tās funkcionalitātes. Piemēram, grūti ir braukt ar auto pilnībā neievērojot noteikumus, jo garantēti tiks izraisīta avārija. Nav iespējams dzīvot sabiedrībā, pilnībā neievērojot likumu, jo tādā gadījumā cilvēks tiks ieslodzīts cietumā. No otras puses mēs redzam cilvēkus, kuri sistēmu uzlauž un gūst panākumus, tieši tāpēc cilvēkiem instinktīvi simpatizē tie cilvēki, kuri mērenos apmēros iet pretīm sistēmai.

Šeit es vairāk pievērsīšos labklājībai. Standarta shēma, skola, darbs, pensija, kaps. Kā rodas tiešām bagāti un ietekmīgi cilvēki. Noteikti, veidā, kas ir pretēji iepriekšminētai sistēmai, jo valstī nodokļu sistēma un likumi kopumā ir izveidoti tādā veidā, lai garantēti neviens nekļūtu bagāts. Kāpēc tas tiek darīts? Pirmkārt, instinktīvi sabiedrībai ilgtermiņā ir izdevīgi, lai resursi tiktu sadalīti pēc iespējas vienlīdzīgāk starp sabiedrības locekļiem, jo pretējā gadījumā sabiedrība kļūst nestabila. Otrkārt, kas daļēji nosedz pirmo iemeslu, vara vienmēr cīnās pret konkurentiem un bagātu cilvēku esamība, kas koncentrē savās rokās milzīgu resursu daudzumu un ir konkurence esošai varai, un spēj patstāvīgi ietekmēt valstī notiekošo. Iedomāsimies, ja uz Latviju pārceltos desmit bagātākie pasaules cilvēki. Vai mūsu valsts un politika paliktu tāda pati kā iepriekš? Vai mūsu politiķi varētu saglabāt esošās vietas ar esošām koruptīvām shēmām? Diez vai, jo atvestā kapitāla daudzums simtiem reižu pārsniegtu valsts budžetu un valsts tiktu pilnībā kontrolēta no iepriekšminēto cilvēku puses, ja viņi to vēlētos. Šis piemērs parāda to, ka valstij nav vajadzīgi bagāti un ietekmīgi cilvēki, jo tā nevarēs ar viņiem tikt galā.

Līdz ar to, vienīgā iespēja kā tikt pie panākumiem un nopelnīt naudu vai sasniegt izcilus rezultātus jebkādā jomā, ir lauzt sistēmu, meklēt nepilnības un neprecizitātes, izmantojot tās savā labā. Šeit es nekādā gadījumā neaicinu pārkāpt likumu, bet skatīties, ko likums neaizliedz un ko patiesībā var darīt, kaut arī līdz šim neviens līdz tam nav aizdomājies. Ļoti labs piemērs kaut kad pāris gadus atpakaļ bija pūļu finansēšana, vēl kādu laiku atpakaļ video blogi, vēl kādu laiku atpakaļ vienkārši blogi. Bija kaut kas, ko iepriekš neviens nekad nedarīja tādā formātā, un te pēķšņi sistēma tika lauzta uz kādu brīdi. Vēl viens piemērs droni, kādu laiku nebija nekādu aizliegumu un pašā sākumā tā bija iespēja nopelnīt. Valsts vienmēr reaģē vismaz ar divu – septiņu gadu nobīdi un tā arī notika ar droniem.

Aicinu visus domāt nestandarti, ļauties fantāzijām un idejām, mēģināt un domāt, jo iešana pretēji sistēmai noved pie panākumiem un attīstības. Ja neviens neietu pretīm viduslaiku izpratnei par visumu, mēs joprojām domātu, ka zeme ir visuma centrs.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.