Vēl par alkoholu – demogrāfija


Ņemot vērā, ka tēma par alkohola lietošanu ir ļoti aktuāla un populāra, tad paturpināšu ar dažiem faktiem un pārdomām. Īsumā.

Neviens nesaista divus ļoti interesantus vēstures faktus, jo vēsture par PSRS laiku pie mums ir taboo tēma televīzijā un citos informācijas kanālos. Protams, drīkst stāstīt par izsūtīšanu un okupācijas laiku, bet par pozitīvām lietām, nē. Tāpēc nedaudz pozitīvas vēstures.

1985. gada 24. maijā PSRS, tajā skaitā Latvijas teritorijā, stājās spēkā likums par alkohola tirdzniecības ierobežošanu, jeb tautā sauktais “sausais likums”. 1988. gadā tas tika atcelts. Pameklējot statistiku krievu valodā rakstītos avotos, varam redzēt, ka pa to laiku samazinājās noziedzība un pieauga dzīves ilgums. Pozitīvi? Noteikti. Bet ir pats interesantākais rādītājs, ko varam atrast Centrālās statistikas pārvaldē ir tas, kas notika ar dzimstību.

(avots:https://www.csb.gov.lv/lv/statistika/db)

Varam redzēt, ka dzimstība “sausā likuma” laikā būtiski pieauga. Protams, nav pierādīta tieša saikne starp alkohola aizliegumu un dzimstības palielināšanos, tomēr redzam, ka kritums ir tieši nākamajā gadā pēc “sausā likuma” atcelšanas, līdz ar to mans viedoklis, ka šeit ir tieša sakarība.

Tā ir atbilde tiem, kuri uzskata, ka alkohola lietošana neietekmē produktivitāti. Tieši otrādi, ietekmē un negatīvā veidā. Veseli cilvēki spēj pieņemt izvērtētus un pārdomātus lēmumus par ģimenes veidošanu un bērna radīšanu, savukārt alkohols samazina gan potenci, gan organisma spēju kopumā radīt un audzināt veselus bērnus.

Šeit arī ironija par to, ka mūsu valdība un arī iepriekšējā valdība nodarbojās ar klaju populismu, palielinot kaut kādus pabalstus jaundzimušo vecākiem, piešķirot papildus brīvdienas un bļaujot, ka Latvijā ir jārisina demogrāfijas jautājums. Patiesībā neviens politiķis Latvijā nav tik spēcīgs, lai stātos pretīm alkohola ražotāju un tirgotāju lobijam un tāpēc reālā Latvijas problēma, alkoholisms, kas bremzē dzimstību, tiek noklusēta un par to priekšvēlēšanu kampaņas laikā, neviena partija nerunā, kaut arī statistika mums ir baisa, gan izdarīto noziedzīgo nodarījumu skaita ziņā alkohola reibumā, gan cilvēku nāves un veselības jomā. Lūk, pret ko patiesībā ir jācīnās.

Tāpēc vēl viens aicinājums, alkohola vietā, nodarbojaties ar seksu, skaidrā un ar fiziski un garīgi veselu partneri.

9 responses to “Vēl par alkoholu – demogrāfija

 1. Vienā komentārā tu rakstīji, ka nenopelnīsi tik daudz, cik pensionāri izmaksā, lūk, šeit arī risinājuma atslēga, cel sava darba produktivitāti, palielini ienākumus un būs tās pietiekami daudz, lai nevajadzētu atņemt pensionāriem un citām sabierības grupām.

  Patīk

 2. Interesantas pārdomas! Tā teik, ja nav ko darīt, tad var domāt šitās lietiņas! Bet spēlēšanās ar šo statistiku ir apšaubāma kā pati padomju propaganda. Un ja vēl var valdību pagānīt, tad vispār sirds dzied un gavilē :))
  Emocijas pie malas un daži konstruktīvi jautājumi, ja jau esi spēcīgs statistiķis:
  1. Pēc statistikas likumiem, cik gadi vai paaudzes ir vajadzīgas, lai noteiktu vai ir pieaudzis dzīves ilgums. Diez politbirojs to spēja noteikt pēc asins analīzēm, smieklīgi ne!!! It kā tā – es jau trīs mēnešus nedzeru un man analīzes uzrāda dzīves ilguma pieaugumu;
  2. Par noziedzību ir ok, nestrīdos, to iespējams varēja izmērīt;
  3. Tālāk, specialist, izskaidro, kas notika 83. un 84. gadā. Arī būtisks dzimstības pieaugums. Turklāt straujš dzimstības kritums pirmajā “sausā likuma” gadā. Ķipa politbirojs regulēja seksa un alkahola padevi tautai pa trubu – krīt dzimstība piebremzējam alkaholu;
  4. Visbeidzot svarīgākais jautājums ir klāt! It īpaši man patīk piesieties tam kā Tu gāni Latvijas valdības nespēju. Ja jau “sausais likums” bija tāds cilvēces izrāviens, citējot Putinu: “proriv”, – dzīves ilgums :)), noziedzība, dzimstība, politbiroja spēja pretoties alkahola lobijam – mugurkauls tā teikt, kāpēc to atcēla jau pēc 3 gadiem?

  Var jau būt, ka Tev ir nopietni dokumenti pieejami – lūdzu studijā!

  Patīk

  • Daudz komentāru, tpc atbildēšu uz katru atsevišķi. Forši, ka tēma izrādijās tiešām aktuāla un izraisa interesi, kas ļoti priecē. Kā jau minēju rakstā, tad nav pierādīta tieša saikne starp dzimstības palielināšanos un alkohola lietošanas samazināšanos, tomēr, skaitļi rāda to ko rāda, ka pēdējā laika augstākais dzimstības rādītājs bija tieši tajā periodā. Par 1983. un 1984. gadu ir jāpēta, līdz ar to brīvs lauks pašizpausmei, tikai priecāšos kaut ko palasīt par šo tēmu vairāk.

   Par alkohola aizlieguma atcelšanu tu pats atbildēji nākamajā komentārā, kur minēji budžeta pieaugumu, PSRS vienkārši beidzās nauda dēļ kara Afganistānā un super neefektīvas ekonomikas. Pie mums arī ceļ akcīzes nodokli ne jau tāpēc, ka kādam rūp cilvēku veselība, vienkārši vajag naudu budžetā.

   Patīk

 3. Turpināju pētīt “sausā likuma”ietekmi:
  Te no ASV (ASV sauso likumu paturēja spēkā 13 gadus un daži štati pat 46 gadus):
  “Kopumā sausā likuma sausais atlikums bija milzīga noziedzība, prātam neaptveramu līdzekļu zaudējums valsts kasei un sabiedrība, kas tāpat lietoja alkoholiskos dzērienus.”

  Salīdzinājumam PSRS:

  Izgriezums no Gorbačova intervijas:
  “Es uzskatu, ka pretalkohola kampaņa tomēr bija kļūda tādā veidā, kādā tika rīkota. Bija pārspīlējumi ar veikalu slēgšanu, sevišķi Maskavā. Milzīgas rindas. Kandžas dzīšanas pieaugums. No veikaliem pazuda cukurs.”

  Viņš sacīja, ka kampaņu nācās izbeigt budžeta zaudējumu un augošas iedzīvotāju neapmierinātības dēļ.
  “Jā, bija acīmredzami misēkļi – budžeta caurumi, rindas. Tomēr bija arī pozitīvs rezultāts – mirstības pazemināšanās, sāka dzimt vairāk bērnu. Pretalkohola kampaņas laikā nomira par 1,6 miljoniem mazāk cilvēku nekā iepriekšējos gados. Krasi saruka nelaimes gadījumu skaits ražošanā, uz ceļiem,”
  Te vismaz Gorbačovs apstiprina teoriju par dzimstību un nelaimes gadījumiem (Nevis noziedzību).

  Somija:
  Patiesībā neatradu secinājumus, bet Somijā sauso likumu atcēla pēc referendum kur 70% nobalsoja par aizlieguma atcelšanu. Tur tagad tirgoo tikai valsts veikalos, tāpēc somi alkaholu perk Valkā, Saulkrastos, Ādažos, Valmierā. Somi nodzeras un taisa mums budžetu!

  Patiesība ir vienkārša: neviens nekad neko nav panācis ar brutālu aizliegšanu. Tas ir bezspēcības liecinieks un izprates trūkums.

  Patīk

  • Tak Gorbačovs principā atbildēja uz jautājumu, kāpēc eksperiments tika izbeigts. Aptrūkās nauda, par ko rakstīju iepriekšējā atbildē uz komentāru un cilvēki sāka domāt. Kā varai nodrošināt mierigu sabiedrību, sekmēt to sēdēšanu uz dažādām lietām, TV, alkohols, sports, izklaides industrija, slavenību dzīves utt.

   Par brutālo aizliegšanu pilnībā piekrītu, tas vienmēr ir komplekss risinājums. Iesaku papētīt ļoti interesantu tēmu par to, kā ar narkotiku atkarību cīnijās Portugāle, tur bija ļoti pārdomāti soļi un kopējā politika, kā rezultātā situācija uzlabojās un problēma tika samazināta līdz nenozīmīgiem apmēriem. Ņemot vērā, ka alkohols arī ir narkotiskā viela, tad risinājums ir līdzīgs.

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.