Fake news vai cenzūra


Aptuveni nedēļu atpakaļ piecēlos no rīta un atvēru logu, kur vēl bija agrā tumsa un tikai ielas lukturi izgaismoja piesnigušo ceļu. Skatījos uz šo burvību un man prātā ienāca ideja uzrakstīt, nu jau, par visai aizmirstu, bet vienmēr aktuālu tēmu, fake news jeb viltus ziņām. Ņemot vērā, ka par šo tēmu ir daudz rakstīts, tad paskatīšos uz šo visu nedaudz arī no juridiskā skatu punkta, lai būtu neliela dažādība.

Sākšu ar to, ka fake news tēma kļuva aktuāla ASV prezidenta vēlēšanu laikā, kad demokrāti cīnoties pret republikāņiem sāka vainot Krieviju vituls ziņu izplatīšanā ar mērķi ietekmēt ASV vēlēšanas. Pēc tam šī tēma tika attīstīta līdz tādam līmenim, ka fake news vajadzētu aizliegt vai vismaz pret tām cīnīties. Daudz laika nepagāja, kad arī mūsu bāleliņi uztvēra šo domu un nepagāja daudz laika, kad pagājušajā gadā, kāds tika aizturēts par viltus ziņu izplatīšanu, izveidojot priekš tā veselu interneta portālu. Līdz ar to sabiedrībā tika radīts priekšstats, ka fake news rada Krievija vai kaut kādi noziedznieki ar mērķi nopelnīt uz reklāmām un, ka pret viltus ziņām ir jācīnās, propogandējot uzticēties tikai “autoritatīviem medijiem”. Diemžēl pavisam drīz un tajā pat laikā pavisam nesen atklājās, ka tāds “autoritatīvs medijs” kā Der Spiegel žurnalists ilgstoši veidoja fake news (links:https://www.bbc.com/news/world-europe-46666389).  Tiem, kurus interesē detalizētāk, iesaku papētī fake news tēmu tieši “autoritatīvajos medijos”, kur tādu gadījumu bija diezgan daudz, kad tika viltotas intervijas, stāsti, hakeru saieti utt. Patiesībā lielākie fake news ražotāji ir tieši pazīstamie un lielie mediji, kur reizēm veidojot propagandu, sanāk aizstūrēt uz pilnīgi izfantazētu materiālu. Līdz ar to manā ieskatā cīnā ar fake news jeb viltus ziņām, ir vienkārši mēģinājums izveidot rīku, lai īstenotu cenzūru, nekas vairāk.

Tagad pamazām sākšu virzīties uz iepriekš apsolīto juridisko pusi. Kas vispār ir fake news? Es, piemēram, Latgales mežā satieku sniega cilvēku, sasveicinos ar to un, tad katrs no mums dodas uz savu pusi. Vēlāk es par šo atgadījumu uzrakstu rakstu, bet sniega cilvēku vairs nav iespējams atrast un arī liecinieku nebija, vai tas automātiski kļūst par fake news, jo ir vispārējs uzskats, ka sniega cilvēki Latvijā nav. Te ir liela problēma ar viltus ziņu definēšanu un jēdziena aizpildīšanu, jo fakts, ko nevar pierādīt, var būt arī patiess, jo tas varēja notikt neatstājot nekādus lietiskos pierādījumus. Un pati sabiedrība ir ieinteresēta, lai uzzinātu pēc iespējas vairāk, piemēram, par sniega cilvēku Latgalē, kāpēc ne.

Vēl viena problēma ir pierādīšana. Ja valsts prokurora izskatā apgalvo, ka ziņas par sniega cilvēku ir fake news, tad nevis raksta autoram jāpierāda, ka viņš nav vainīgs, bet gan prokuroram jāpierāda vaina, jo Latvijā ir spēkā krimināltiesību princips – nevainīguma prezumcija. No otras puses ir vēl viena problēma, jo jau no Romiešu laikiem ir cits tiesību princips, ka negatīvs fakts nav jāpierāda, tas nozīmē, ka nav jāpierāda, ka kaut kas nav noticis, piemēram nav publicēta viltus ziņa, bet ir jāpierāda tas, ka tā tika publicēta. Tad sanāk, lai valsts sauktu pie atbildības par fake news, prokuroram ir jāpierāda negatīvs fakts, ka es nesatiku sniega cilvēku. Teikšu godīgi, tas praktiski nav izdarāms, ja notikums ir maziņš un lokāls. To pierāda arī fakts, ka Der Spiegel nevarēja vairākus gadus noteikt, ka ziņas patiesībā bija viltotas, kaut arī viņiem ir speciāla iekšēja struktūrvienība, kas pārbauda rakstos minētos faktus.

Mans viedoklis ir tāds, ka cīņa ar fake news jeb viltus ziņām, ir cīņa ar vēju dzirnavām, kas praktiski nav realizējama, bet var ļoti viegli novest pie cenzūras, kas ir daudzas reizes bīstamāka par jebkurām viltus ziņām, jo tikai un vienīgi atklātība un sabiedrības informētība spēj veidot kaut nelielu atsvaru milzīgajam valsts administratīvajam aparātam, kurš ir gatavs aprīt un arī aprij ikvienu, kurš vēlas būt patstāvīgs un brīvs.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.