Venecuēlas nemieri


Venecuēlas Bolivāra Republika atrodas Dienvidamerikas kontinenta ziemeļos un tiešī šajā republikā notiekošais jau vairākas dienas ir lielāko ziņu portālu top tēma. Pašlaik situācija ir izveidojusies tāda, ka vēlēšanās ir uzvarējis pašreizējais prezidents Nikolass Maduro un jau stājies amatā, savukārt no otras puses ir parlamenta spīkers Huans Gvaido, kurš pats sevi pasludināja par prezidentu. Situāciju vēl interesantāku padara fakts, ka paralamentā vairākums ir opozīcijai, savukārt Maduro kontrolē ir lielākā daļa izpildvaras.

Šādā situācijā ir jāpieliek milzīgas pūles, lai izbēgtu no pilsoņu kara. Kaut arī situācija ir izveidojusies dēļ tā, ka Venecuēlā pie varas nonāca ļoti korupmēta vadība, kas ar socialistiskiem lozugiem piesedza valsts izzagšanu. Šeit ir redzams rezultāts, kad valstī faktiski nedarojās demokrātija un vara tiek pie tā, kurš ir stiprāks un agresīvāks fiziski, nevis intelektuāli. Cilvēki ir piekusuši no astronomiskās inflācijas un trūkuma un ir gatavi iet pakaļ jebkuram līderim, kurš apsolīs situāciju mainīt uz labo pusi. Iepriekšējais velreiz demonstrē, ka sabiedrībā kopumā ir jābūt ļoti augstam pašapziņas un kultūras līmenim, lai valsti varētu pārvaldīt ar demokrātiskām metodēm. Lielākai daļai valstu pasaulē šāds modelis ir pārāk sarežģīts un sabiedribai vēl ir priekšā ejams milzīgs ceļš. Vai Huans Gvaido spēs mainīt situāciju, šaubos, jo pati sabiedrība vēlas kārtējo līderi, kurš visu nokārto un uzlabo dzīves apstākļus un nav gatava pati piedalīties valsts pārvaldē.

Starptautiskais fons ir vēl labāks par iekšējo. Venecuēlā ASV un daļa no Dienvidamerikas valstīm atbalstīja Huanu Gvaido, savukārt Ķīna un Krievija atbalstija pie varas esošo prezidentu Nikolasu Maduro. Skaidrs, ka uz Venecuēlas iedzīvotajiem visiem ir, maigi sakot, nospļauties, jo ASV ilgstoši veiksmīgi piever acis uz daudziem režīmiem, ja tie ir draudzīgi, piemēram, drausmīgo Saudu Arābijas režīmu, kur par jebkuru protesta akciju ir paredzēts nāves sods ar galvas nociršanu pilsētas laukumā, savukārt Krievija un Ķīna labprāt pārkāpj visdažādākās cilvēktiesības, gan saistībā ar nekontrolēto krimināllietu skaitu pret saviem iedzīvotājiem, gan politisko tiesību ierobežošanu utt. Venecuēla visu pasaules eliti interesē tikai un vienīgi, kā milzīgo naftas krājumu valsts un cīņa notiek par to, kurš tiks vai varēs turpināt naftas un gāzes ieguvi. Līdz ar to starptautiskais atbalsts nav Venecuēlas iedzīvotājiem, bet vienīgi savām saustīgajām elites interesēm.

Patiesi novēlu venecuēliešiem izveidot funkcionējošu valsti gan no politiskās, gan ekonomiskās puses un novēlu izkļūt ārā no ASV un Krievijas ietekmes, jo tas tikai vedīs uz aizvien dziļāku krīzi tāpēc, ka šo valstu pieredze nav bez maksas un par to nāksies maksāt varākām paaudzēm uz priekšu.  Šajā gadījumā situāciju var atrisināt tikai no iekšpuses politiski, jo armija un policija var vienkārši atteikties šaut pa saviem pilsoņiem, starp kuriem ir viņu draugi un radi.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.