Valsts vai uzņēmējs


Nesen sanāca runāt ar vienu sarunu biedru un izvērtās domu apmaiņa saistībā to, kurš strādā mūsu labā, valsts vai uzņēmējs. Šoreiz īsumā izklāstīšu pašu ideju, savukārt padziļinātāku analīzi uzrakstīšu vēlāk.

Valsts iestādes, kuras nodarbojas ar uzraudzību vai licencēšanu ir ieinteresētas, lai uzraugāmais tirgus būtu pēc iespējas vienkāršāks, tiesiskais regulējums pēc iespējas striktāks, ar ļoti skaidriem kritērijiem un pārkāpuma gadījumā valsts iestāde labprāt ir gatava piemērot sodu, lai izpildītu plānu un novērstu nepakļaušanos likumam nākotnē utt.

Uzņēmējdarbības būtība ir apmierināt cilvēku velmes un vajadzības. Uzņēmēji cenšās padarīt mūsu dzīvi labāku, atvieglojot un paātrinot pakalpojuma vai preces saņemšanu. Līdz ar to uzņēmējs ir ieinteresēts, lai visi procesi notiktu ātri, efektīvi un kvalitatīvi, kopsakarā ar klienta maksātspēju, pazeminot kvalitāti, ja ir pieprasījums pēc lētakas preces vai pakalpojuma.

Rezultātā redzam, ka valsts par nodokļu maksātāju naudu dara visu iespējamo, lai kavētu un vai liegtu cilvēkiem preču un pakalpojumu saņemšanu, savukārt uzņēmēji cinās par to, lai preces pārdotu un pakalpojumi tiktu sniegti. Līdz ar to musu sabiedrībā ir nepareizs uzskats, ka valsts ir laba un uzņēmēji slikti. Šeit jāmeklē līdzsvars starp abām pretējām interesēm. No šejienes arī izriet liberalais skatījums uz dzīvi.

4 responses to “Valsts vai uzņēmējs

    • Šeit es vairāk no filosofiskā skatu punkta. Protams, uzņēmējs veic kādu darbību, lai gūtu peļņu, tāpat kā darbinieks, kas iet uzdarbu pie uzņēmēja, lai gūtu ienākumus un arī ierēdnis, kas nedarbojās valsts pārvaldē uz labdarības pamata. Bet neviena uzņēmējdarbība pēc būtības nevar eksistēt, ja tā neapmierina kāda cilvēka velmi, vai neatrodas kādā ķēdē, kuras mērķis ir apmierināt cilvēku velmi. Līdz ar to primārais ir tomēr nodrošināt cilvēkam preci vaia pakalpojumu, kas ir atbilstošs cilvēka maksātspējai.

      Par negodīgumu. To vai noteikta darbība ir godīga vai negodīga, nosaka valsts un lielā mērā valsts pārvaldes aparāts. Par šo esmu rakstījis jau iepriekš. Vai narkotiku pārdošana ir likumīga, noteikti nē, bet vai tur darbojās uzņēmējdarbības principi, jā, jo neesot pieprasījumam, arī piedāvājums nav. Turpinām tēmu par narkotikām, marihuānas tirgošana Nīderlandē ir likumīga, savukārt Latvijā par to ir kriminālatbildība. Šeit lūk ir piemērs, ka valstij kā tādai ir vienkāršāk aizliegt un sodīt visus pārkāpējus, nevis noteikt sarežģītus kritērijus, kad tomēr marihuānas tirdzniedzība būtu atļauta, piemēram, dažādu slimību gadījumā.

      Patīk

  1. Atpakaļ ziņojums: Latvijas blogāres apskats #148 (15.10.-21.10.) – BALTAIS RUNCIS

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.