Laulība – sapnis un mīts


Par tēmu vai cilvēks ir monogāms vai poligāms ir sarakstītas daudzas grāmatas, kas pamatotas ar pētījumiem un novērojumiem. Diemžēl sabiedrība un tradīcijas mums liek darboties pretīm dabas likumiem un cilvēka būtībai. Par šo tēmu uzrakstīšu kaut kad vēlāk, bet pagaidām tikai un vienīgi statistika.

Ja paskatamies uz datiem, ko mums piedāvā Centrālā statistikas pārvalde, tad redzamam šādu ainu:

Redzam, ka laulību skaits attiecībā pret šķiršanos nav ne maz tik liels. Zemāk veicu aprēķinu, lai būtu redzami procenti:

Augstāk norādītie dati rāda, ka vidēji puse laulību tiek šķirta un pāri nedzīvo ilgi un laimīgi kopā. Te rodas viens vienīgs jautājums, ja jau cilvēks būtu monogāma būtne, kā to mums cenšās pasniegt sabiedrība un kā mūs audzina no bērnības, tad kāpēc puse no cilvēkiem, kas mēģinājuši dzīvot pēc šādas teorijas, beigu beigās izšķīrās. Redzam, ka lielai daļai cilvēku laulība ir tikai sapnis un mīts, no kura tie nevar atteikties, kam tic un, kurš sašķīst kā kristāla vāze pie notāra vai tiesā, kārtojot šķiršanās lietas. Kaut kad vēlāk uzrakstīšu pārdomas, kāpēc tā notiek un, kādi apstākļi to ietekmē.

5 responses to “Laulība – sapnis un mīts

 1. Aprēķins nav korekts. Šķirās gan tie pāri, kas šajā gadā apprecējušies, gan tie, kas jau kādu laiku padzīvojuši kopā. Pēc iedzīvotāju vecumstruktūras un vispārējām precību tendencēm — agrāk noslēgto laulību skaits bija lielāks. Attiecīgi, reālais šķiršanās procents ir mazāks par 50%

  Patīk

  • Paldies par komentāru. Es biju par šo domājis, vai korekti aprēķināt tieši tādā veidā un nonācu pie secinājuma ka ir pareizi. Nav svarīgi vai šķirtā laulība bija noslēgt sen vai pāris gadus atpakaļ, jo tas parāda kopējo tendenci, ka milzīga daļa laulību tiek šķirtas un pierāda to faktu, ka cilvēks nav monogāms. Šajā aprēķinā ir zināmas nepilnības, bet vairāk par 10% kļūdu tas nevarētu dot, līdz ar to kopējā aina ir tāda kāda ir. Kaut kad vēlāk detalizēti apskatīšu vecuma kategorijas un iemeslus.

   Patīk

   • No laulības šķiršanas fakts — jā, nav starpības, vai gadu, divus vai desmit. Taču tieši uz procentu rēķināšanu aiziet greizi.

    1988. gads: 25K laulību gadā. 2017. gads– ~2x mazāk. (avots: http://data.csb.gov.lv/pxweb/lv/Sociala/Sociala__ikgad__iedz__laulibas/ILG010.px/table/tableViewLayout2/?rxid=cd)

    Stipri vienkāršots piemērs. Iedomāsimies, ka cilvēki precas tikai 1988. gadā un 2017. gada. Iedomāsimies, ka visi 1988. gada jaunlaulātie dzīvo ilgi un laimīgi, nešķiras līdz pat 2017. gadam. Tad pēkšņi 10K pāru izšķiras. Pēc tava aprēķina sanāktu, ka šķiras 10K/12.5K =~80%. Bet no 1988. gadā slēgtajām laulībām šķirtas tika tiaki 10K/25K = 40% !

    Reāli cilvēki precas un šķiras ik pa laikam, taču šī te bāzes skaitļa izmaiņas nedrīkst ignoret. Vidējais šķirtās laulības ilgums ir 10+ gadi!

    Patīk

    • No vienas puses piekrītu, bet no otras puses tas, ka precās katru gadu un šķiras katru gadu, ļauj izdarīt secinājumu par to, ka laulība nav ne tuvu stabils tiesību un sociālais institūts. Uz jautājumu kāpēc, kaut kad drīzumā uzrakstīšu savas pārdomas, bet nu vektors ir iezīmēts šajā rakstā.

     Papildus rakstītajam par statistiku, tad daudz ir atkarīgs no kultūras un tradīcijām, bet kopumā tie varētu būt ap 35%. Atradu info arī wiki un ņemot vērā, ka diskusija nav akadēmiska un tā nav saistīta ar reālo naudu, tad atļaušos atsaukties kopējam ieskatam – https://en.wikipedia.org/wiki/Divorce_demography

     Patīk

 2. Atbalsojums: Bērna uzturlīdzekļi – jāatceļ | sarkanakmens

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.