Diena bez elektroniskajām ierīcēm


Pēdējā laikā esmu pamanījis, ka mana ikdiena ir piepildīta ar mūziku un informāciju – pie datora sēžot mūzika un informācijas meklēšana, kaut ko darot pa māju, mūzika, rīta modinātājs mūzika, brokastis, ziņas. Mūzikas skanējums un informācijas plūsma parasti netiek pārtraukta uz ilgu laiku.

Svētdien sapratu, ka tā dzīvot nedrīkst, vajag nedaudz klusuma un miera. Reizem uznākot tādai velmei, es pieceļos, pasaku sev, šodien nekādas tehnikas un visu dienu neslēdzu iekšā datoru, nelietoju mobilo vai radio. Tas notiek svētdienās, jo darba dienās nelietot mobilo telefonu vai datoru nav iespējams.

Šķiet, bez elektroniskām ierīcēm ir viegli izdzīvot un mums no tām nav nekādas atkarības, esmu to pārbaudījis un diemžēl secināju, ka ir. Viegli iztikt bez elektronikas ir brīvā dabā vai ceļojumā, kad apstākļi nosaka tavu dienas kārtību, toties ikdienā ierastā vidē, nemaz tik viegli nav.

Klusums rada diskomfortu, jo visu laiku šķiet, ka kaut kas pietrūkst. Iepriekšējais rada trauksmes sajūtu un beidzot smadzenes sāk meklēt zemapziņā iemeslu, lai ieslēgtu datoru vai mobilo telefonu un izlasītu ziņas. Trauksmes modelis ir aptuveni šāds – kaut kas svarīgs ir noticis, bet es nezināšu kas, iespējams, pāri ielai ugunsgrēks un to var uzzināt tikai ieslēdzot ziņas. Protams, var sevi nodarbināt, pagatavot ēst, nodarboties ar sportu, iziet no mājām utt. Bet agri vai vēlu nāksies pavadīt kādu dienas daļu ierastā režīmā, bez elektronikas. Kā pēdējā smadzeņu izpausme atslēdzoties no tehnikas uz ilgāku laiku, ir vientulības sajūta. Nav svarīgi esi viens vai ar kādu mājās, vientulība pārņemt tevi un vienīgā iespēja to pārtraukt ir kaut ko ieslēgt, vismaz radio.

Protams, viss augstāk minētais ir samērīgs un noteikti nevajag to uztvert kā kaut ko galēju vai nepārvaramu, bet sajūtas ir jocīgas. Kāpēc tā notiek? Palasīju nedaudz pētījumus un atradu, ka mūzika, vai video mūsu smadzenēs rada saistes starp neironiem, kas ir līdzīgas, kad cilvēks lieto narkotiskās vielas, tikai simtiem reižu vājāk. Tas nozīmē, ka atslēdzot sevi no elektroniskām ierīcēm, mēs pārstājam stimulēt smadzenes un rodas efekts, ko izjūt cilvēki pēc narkotisko vielu lietošanas, tikai šajā gadījumā cilvēks var sevi kontrolēt, jo “deva” ir pārāk niecīga.

Lūk kā nemanot mēs nokļūstam dažādu ierīču ietekmē, par ko iespējams pat neaizdomājamies un ko nepamanām, ar katru dienu slīkstot aizvien dziļāk un dziļāk.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.