Darba tirgus nemitīgās izmaiņas


Neapšaubāmi, ka katru gadu palielinās to produktu un pakalpojumu klāsts, kas tiek nodrošināts ar automatizētu iekārtu palīdzību, vienā gadījumā rūpnīcā aizvien vairāk tiek izmantoti roboti, savukārt pakalpojuma sfērā – datori. Ja salīdzina desmit gadu periodu Latvijā, tad kopš 2007. gada ir pieaudzis darba vietu skaits IT jomā un samazinājies apstrādes rūpnīcā un celtniecībā. Tas nozīmē, ka cilvēks, kurš iet mācīties apstrādes rūpniecību vai būvniecību klasiskā izpratnē, visdrīzāk saņems nākotnē mazāku atalgojumu nekā tas, kurš iet mācīties IT vai finanses. Iepriekšminētais notiek jebkurā jomā, piemēram, zemkopība, zvejniecība, pārtikas rūpniecība. Arī tādas klasiskās profesijas kā grāmatvedis, zaudē savu nozīmi, parādoties jauniem programmatūras risinājumiem. Arī blogu rakstīšana var izzust, jo šodien viegli var atrast programmu, kas ģenerē tekstus referāta apjomā.

Iepriekšminētais nozīmē, ka nepārtraukti atbrīvojas cilvēku masas, kuras ir samērā kvalificētas, bet kurām nav vietas viņu klasiskajās profesijās, līdz ar to cilvēce kopumā var paaugstināt esošo pakalpojumu kvalitāti vai arī radīt pilnīgi jaunus pakalpojumus, kas nebūtu iedomājami, piemēram 30 gadus atpakaļ. Pat 20 gadus atpakaļ nebija mobilo telefonu aplikāciju industrijas, daudzi finanšu pakalpojumi bija lēnāki un uz banku vajadzēja iet un kārtot darījumus klātienē.

Nobeigumam var pateikt, ka viss mainās un šis process tikai un vienīgi paātrināsies. Dzīve katru dienu paliek aizvien ātrāka un mums jāspēj pielāgoties jaunām tehnoloģijām un prasībām. Katru dienu teiciens, “izdzīvo, kas mainās”, kļūst aktuālāks. Tāpēc aicinu visu neapstāties un nepārtraukti attīstīt savas prasmes un iemaņas, lai tiktu līdz milzīgajam vilcienam, kurš nekad neapstāsies.

2 responses to “Darba tirgus nemitīgās izmaiņas

  1. Tev tāds ļoti pozitīvs skatījums. Es kā reāliste un “vienmēr gatavojies uz ļaunāko, priecājies, ja nepiepildās”, drīzāk redzu masveida bezdarbu, un sabiedrības noslāņošanos kā futūristiskā filmā – saujiņa elites uzdzīvo slēgtās pilsētās, kamēr ar robotiem un AI aizstātais darbaspēks rokas pa akritumu kalniem, vai mēģina nodarboties ar naturālo saimniecību.

    Patīk

    • Pamazām viss iet uz labu. Mūsdienās ir daudz vieglāk nopelnīt miljonu nekā 200 gadus atpakaļ. Nav oficiālas vergturības, kāds vismaz runā par cilvēktiesībām, nav karš, tehnoloģijas ļauj atrast jebkādu informāciju. Pieejamais minimums nabadzīgākai cilvēku daļai arī katru gadu aug un vismaz par drēbēm un ēdienu aizvien mazākai cilvēku daļai nākas uztraukties kā par izdzīvošanas priekšnoteikumu. Protams nabadzība pasaulē ir liela un arī no bada joprojām mirst katru gadu ap 3 miljoniem, bet tur ir citas problēmas. Cilvēku skaits iespējams arī samazināsies kaut kādā posmā, bet diez vai, ja tikai nebūs katastrofu.

      Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.