Deguna gals


Šodien lasot dažāda veida informāciju, pamanīju vienu interesantu citātu: “Lai redzētu to, kas notiek degungalā, vajadzīga nepārtraukta piepūle” (Džordžs Orvels vai īstajā vārdā Eriks Arturs Blērs, kurš piedzima 25.06.1903. un nomira 21.01.1950.). Visi ļoti labi pazīst rakstnieka izcilos darbus “Dzīvnieku fera” un “1984”.

Augstāk minētais citāts ir daudz dziļāks nekā varētu šķist no pirmā iespaida. Mums katru dienu ir jāpaveic liels un sarežģīts intelektuāls darbs, lai nošķirtu mūsu prāta radīto ilūziju un objektīvās realitātes, kas nepārtraukti tiek deformēta ar iepriekšminēto prātu. Mēs neredzam patiesībā notiekošo, kas ir mūsu degungalā. Mēs uztveram dzīvi pavisam citādāk, nekā tā ir patiesībā. Dzīve notiek fantāziju pasaulē, kurā mēs esam daudz labāki, izglītotāki, varošāki, nekā patiesībā un tikai saskaroties ar neordināriem notikumiem, ar kuriem neesam raduši saskarties ikdienā, mēs atklājam savu patieso būtību citiem un pats svarīgākais sev. Ja rodas problēmas, bieži rīkojamies tādā veidā, kādu uzskatām par nepieņemamu mierīgos apstākļos un noteikti par to nosodītu citus tā darām, saskaroties ar problēmām un risku, mēs darām tādas lietas, kādas nebūtu darījuši pat visdrosmīgākās fantāzijās. Lūk arī atbilde, stumjam sevi ārā no komforta zonas, lai beidzot ieraudzītu savu degungalu.

5 responses to “Deguna gals

 1. No psiholoģijas viedokļa iespējams cenšoties to, ko tieši Tu iedomājies, kā ilūziju ,(kas iespējams nemaz nav ilūzija) definēt balstoties uz objektīviem apstākļiem (kas īstenībā ir subjektīvi, jo ir tikai Tavs priekšstats) un līdz ar to atmest, vai nošķirt, Tu pats centies aizbēgt no patiesības, kas Tevi biedē. Līdz ar to, esot pašam sava prāta vergam, Tu vienkārši neredzi acīmredzamo, kas ir Tavā deguna priekšā. Manuprāt tieši tas ir galvenais aspekts, kas ir ielikts šajā citātā -> Redzēt to, kas ir deguna priekšā, necenšoties interpretēt pa savam, bet saskatīt tā īsto būtību tieši tādā kontekstā, kādā šī patiesība ir nonākusi.

  Un komforta zonai nav nekāda sakara ar patiesība redzēšanu. Komforta zona ir saistīta ar bailēm. “Degungals” ir saistīts ar to, lai mēs nebūtu muļķi un necenstos dzīvot ilūzijās, lai beidzot varam saprast, ka lieta, kas ir nonākusi deguna priekšā ir tieši tāda, nevis savādāka, necenšoties iekļaut tajā SAVUS zemtekstus, interpretācijas vai jēgu, kura ir svarīga pašam (nevis piemēram otram, ja tas skar otru cilvēk, jo otrs pasaka to visu tieši, kā ir no viņa puses).

  Patīk

   • Es Tavam apgalvojumam varu nepiekrist. Deguns nav ieciklēšanās uz savām problēmām, es pilnīgi šim apgalvojumam nepierītu. Jo:
    a) degunam lielākoties pielāgotā emocija ir skumjas, ja ietver deguna nozīmi augstākminētajā citātā, tad uz to varam paskatīties pavisam no cita punkta
    b) atzīmēsim fizioloģiju, deguns atrodas starp acīm, smadzenes veic darbību, kas degunu vienkārši uztverei padara par neesošu, mums fizioloģiski ir deguns, bet mēs to skaidri neredzam, bez piepūles, vai īpašas vajadzības. Respektīvi deguns simbolizē tieši patiesību, kura ir mūsu acu priekšā, kuru mēs neredzam, vai cenšamies paši, mākslīgi norobežot no sevis. Bet, neraugoties uz to visu – šī patiesība pastāv, pietam tieši tādā veidā, kādā ir nonākusi deguna priekšā.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.