Lope de Vega – Deju skolotājs


de_vega_01

Beidzot pabeidzu sen iesākto, bet pēc kāda laika malā atmestu grāmatu “Deju skolotājs”, ko sarakstījis izcils Spāņu dramaturgs Lope de Vega (Félix Arturo Lope de Vega y Carpio), kurš dzīvoja no 25.11.1562. līdz 27.08.1635. Ja kāds lasa krievu valodā, tad to var atrast pēc linka http://lib.ru/DEVEGA/vega1.txt.

Īsumā lugas sižets ir par Spānijas augstdzimušo ģimeni, kuras piederošā īpašumā ierodas svešinieks Aldemāro, kam iepatīkas viena no ģimenes galvas Alberīgo meitām, vārdā Florela, un, lai iekarotu meitas sirdi, svešinieks uzdodas par deju skolotāju un māca abas māsas dejot, lai tās varētu graciozi izrādīties tuvākajā ballē. Par nelaimi meitu Florelu, kuru ir iekārojis deju skolotājs, iemīl arī cits vīrietis, savukārt māsas, nevienam nezinot, apmainās vietām un patiesībā tas cits vīrietis cenšās iekarot māsas Felisjānas sirdi, kas jau ir precējusies. Man darbā patika lietotie izteiksmes līdzekļi un sieviešu skaistuma aprakstošie vārdi, ko noteikti ir vērts atcerēties. Šižet ļoti labi demonstrē tā laika kārtu sabiedrību un kā vienas kārtas pārstāvis nedrīkstēja precēties un pat domāt par citas kārtas sievieti. Frāze, ka dižciltīgajiem nedrīkst strādāt, arī daudz ko izsaka par tā laika ekonomiso un sociālo iekārtu. Autors ļoti labi izveidoja sižetu un pat mūsdienās, kad morāles normas ir daudz brīvākas, lugā aprakstītās intrigas varētu attīstīties tieši tādā veidā, kā tās ir aprakstītas grāmatā. Protams, ka luga ir rakstīta par dižciltīgo kārtu, jo tajos laikos, kad grāmata tika izdota, zemnieku kārtas pārstāvji nevarēja atļauties grāmatas iegādi, kā arī lasītprasmes tiem bija zemā līmenī vai neeksistēja vispār.

Noslēgumā varu pateikt, ka šo grāmatu ir vērts atrast un izlasīt, lai vismaz uz īsu brīdi ieskatītos 16. gs. Spānijas sabiedrībā un sajustos pirms baroka laikmetā un kultūrā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.