Liberté, égalité, fraternité


fr_rev

Lūk tāds uzraksts ir uz eurocenta monētas, kas tika laista apgrozībā Francijā. Uzraksts, kas radies Lielās franču revolūcijas laikā un kas ietver tik daudz iekš sevis. Liberté, égalité, fraternité, nozīmē brīvība, vienlīdzība, brālība. Trīs vārdi, kas ir gan romantiski, gan asiņaini un nežēlīgi. Tikai un vienīgi caur asinīm var iegūt brīvību, panākt vienlīdzību un to visu darot izjust brālību. Uz to mudināja pirms Lielās franču revolūcijas vairāki filosofi un citi domātāji, kuriem bija apnikusi elites dārgā un krāšņā dzīve, nemitīgais trūkums, bezizejas sajūta un nevienlīdzīgi noteikumi priekš dažādiem sabiedrības slāņiem un šķirām. Lielā franču revolūcija aprija savus bērnus un iznīcināja daudz labu cilvēku, tomēr vienu franču revolūcija parādīja, ka neviena vara nevar būt spēcīgāka par cilvēkiem, kas atrodas zemākajos sociālajos slāņos un ka valsts varai ir jāņem vērā visu cilvēku intereses.

Starp citu, speciāli ieliku bildi, kas nekādā veidā nav saistīta ar Lielo franču revolūciju, bet diemžēl gan mācību grāmatās, gan daudzi izglītoti cilvēki uzskata, ka glezna ir tapusi tieši tajā laikā, kaut arī patiesībā tā tika uzgleznota par godu sacelšanās 19. gs. 60. gados un cilvēks platmalē ir pats darba autors.

2 responses to “Liberté, égalité, fraternité

  1. Pēdējā laikā aizvien biežāk sāku saprast, ka daudzi vēstures notikumi ir bezjēdzīgi. Lielākā daļa cīņu nesa nevajadzīgas nāves. Kas manuprāt īsti nav mainījies arī tagad. Neskatoties uz to, ka cilvēki ir sasnieguši diezgan augstu attīstības punktu, daudzas lietas, kuras mēs ikdienā piedzīvojam ir nevienam nevajadzīgas un liekas. Lai gan, par šo varētu diskutēt gari un plaši, zinot sevi, šajā tematā varu iepīt arī daudzas parelēlas tēmas. Kas manuprāt iespējs būs lieki, ka allaž.

    Patīk

    • Francijas revolūcijai, tpt kā 1917. gada revolūcijai bija ļoti liela nozīmē arī mūsu dzīvēm tgd. Tās parādija, ka zagt un apspiest lielas cilvēku masa nevar mūzīgi un ka ir jānodrošin minimums visiem, vismaz izglītības un pensijas līmenī. Revolūcija ir iespēju laiks, kad jebkurš kurpnieks vai zemnieks var nonākt elitē un izrauties no ceļa, kas ir atbilstošs viņa sociālajam slānim. Vai tas ir labi, nezinu, bet šādi notikumi parasti maina visu pasauli.

      Publicējis 1 person

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.