Brexit – gala sākums


exit

Pēc Līgo nakts, Jāņu rītā mūs visus pārsteidza interesanta un, tajā skaitā, satraucoša ziņa, Lielbritānijā pilsoņi nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Daudziem tas ir šoks, daudziem zināma eiforija, kas ir līdzīga tai, kas bija mēra un kara laikā, bet, patiesībā, Eiropa kārtējo reizi šķeļās, kas noteikti nesīs zaudējumus gan ekonomikā, gan politiskā un sociālā integrācijā. Aktuāls jautājums kļuva par ES pastāvēšanu nākotnē.

Kā jau rakstīju iepriekšējos postos, tas, ka ES var pēc 50 gadiem neeksistēt, pamazām sāk kļūt par realitāti, kas viennozīmīgi negatīvi atspoguļosies uz Latviju kopumā. Tikai un vienīgi dēļ ES mums valstī nav autoritārs režīms un tiek attīstīts tiesikums un notiek cīņa ar korupciju, tikai dēļ ES mums ir iespējams veidot savu dzīvi kā mēs vēlamies, mācoties jebkurā ES dalībvalstī un braucot strādāt tur, kur mums patīk un, kur ir lielāki ienākumi. Tikai dēļ ES mums ir iespējams tik brīvi ceļot un saukt sevi par ES pilsoņiem.

Tagad aktuāls jautājums ir tikai un vienīgi viens, kurš nākamais pēc Lielbritānijas. Lielāk iespēja, ka kāds vēl varētu izteikt velmi izstāties no ES, iespējams, kāda no dienvidu valstīm, jo viņu pasaules un politiskie uzskati nesakrīt ar ziemeļos dzīvojošiem. Arī Zviedrija nav tik vienota par palikšanu ES, jo Norvēģija ļoti veiksmīgi iztiek ar dalību Eiropas Ekonomiskajā zonā, kur visdrīzāk paliks arī Lielbritānija, tāpēc uztraukumam nav pamata.

Kas būtu jādara Latvijai šajā situācijā. Pirmkārt, būtu labi, ja Latvijas ārlietu ministrs beidzot izrādītu rūpes ne tikai par NATO un ASV interesēm reģionā, bet vienreiz, pārmaiņu pēc, aizstāvētu Latviešu intereses, tas ir, tuvākajā laikā brauktu uz Lielbritāniju un mēģinātu vienoties par mūsu pilsoņu statusu Lielbritānijā pēc tās izstāšanās no ES, jo tur tomēr dzīvo ap 300 000 mūsu cilvēku un viņiem kā nekad agrāk ir vajadzīgs valsts atbalsts, ko par nožēlu visdrīzāk viņi nesagaidīs. Otrkārt, Latvijai jāsāk modelēt situāciju, kas notiks, ja, piemēram, 10 gadu laikā ES sabrūk. Jāizstrādā stratēģija un rīcības plāns, kā arī jāsāk domāt par lielāku ekonomisko neatkarību un iespējams būtu prātīgi sākt atteikties no ES saņemtās naudas, aizstājot finansējumu ar tirgus ekonomikas principiem, kas palielinātu konkurētspēju nākotnē.

Nu ko, vasaras saulgrieži nosvinēti un esam pamodušies pilnīgi jaunā pasaulē.

2 responses to “Brexit – gala sākums

  1. Nepiekrītu. Nav jēgas šķiest Latvijā esošo nodokļos samaksātos līdzekļus uz 300 000 cilvēku, kuri savu izvēli jau ir izdarījuši un maksā nodokļus citā valstī un atpakaļ atgriezties pārvsvarā nedomā. Prioritārāk ir ieguldīt naudu tajos, kas ir palikuši Latvijā.

    Tas ka viena valsts no n-tajām dalībvalstīm ir izstājusies, nav nekāds iemesls celt paniku, ka nu ES jau sabrūk un ka aktuāls jautājums ir “kurš nākamais”.

    Patīk

    • Mans viedoklis ir tāds, kamēr cilvēkam ir Latvijas pavalstniecība, neskatoties, ka viņš dzīvo ārpus Latvijas, valstij ir pienākums rūpēties par saviem pilsoņiem un darīt visu iespējamo, lai uzlabotu to stāvokli, jo tie paši ārzemēs dzīvojošie sūta naudu uz Latviju, kas kopumā veidoja ap 3% no IKP, pie tam visi braukā uz Latviju un tērē šeit naudu, bet runa nav par to. Man vienmēr ir paticis Izraēlas pieeja vai ASV pieeja jautājumā par rūpēm par saviem pavalstniekiem. Dalīt latviešus mūsējos, kas palika Latvijā un tajos “nodevējos”, kas aizbrauca, ir ļoti tuvredzīgi un netaisnīgi. Neviens nesaka, ka nevajag naudu ieguldīt tajos, kas palikuši, šajā gadījumā bija domāts par interešu aizstāvību, kas viennozīmīgi ir jādara, pretējā gadījumā Latvijai kā valstij nav nekādas vērtības un tā pārvērtīsies par administrējamu teritoriju.

      Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.