Cīņa ar nelegālo alkoholu


Kaut kā pāris dienas atpakaļ ienāca prātā doma uzrakstīt par šo tēmu pārdomas. Sākumā uzrakstīšu par tiesisko regulējumu un statistiku. Krimināllikumā par alkoholisko dzērienu nelikumīga uzglabāšana, pārvietošana un realizācija ir paredzēta kriminālatbildība, kas noteikta 221. un 221. prim pantā. No Tiesu statistikas mājas lapas var izlasīt, ka 2015. gadā atbildība par iepriekšminētajos pantos paredzēto noziedzīgo nodarījumu, atbildība tika piemērota 279 cilvēkiem, savukārt 2014. gadā Valsts policijai caur nelegālā alkohola tirdzniecības vietu karti tika paziņot par 2400 vietām Latvijā, kur tika piekopta iepriekšminētā rūpala (dati no http://www.lvportals.lv/visi/skaidrojumi/260525-ar-sodiem-pastiprina-cinu-pret-nelegala-alkohola-tirdzniecibu). Lūk, pat pieejamie statistikas dati liecina par to, ka ar noziedzīgu rūpalu nodarbojās daudz vairāk cilvēku, nekā tiek piemērota atbildība. Kāpēc tas tā notiek, ļoti vienkārši, tiesībsargājošajām institūcijās trūkst resursu, kas kontekstā ar valsts budžeta plānošanu ir ļoti saprotams iemesls. Nobeigumam par oficiālo daļu, vēlos piebilst, ka policija vienmēr cīnās ar sekām, jo tāds ir šīs institūcijas funkcija, savukārt ar iemesliem vienmēr ir jācīnās politiķiem, tas ir, pašai sabiedrībai kopumā.

Jautājums par alkohola lietošanu un par nelegālā alkohola ražošanu, pārvadāšanu un tirdzniecību ir tieši saistītas lietas, kuras būtu jārisina sistēmā un katru atsevišķi. Kādi tad pēc manām domām ir nelegāla alkohola esamības tirgū iemesli. Pirmkārt, samērā augsti nodokļi, otrkārt, ražošanas process var samērā viegli tikt uzsākts gandrīz vai katrā pilsētā, lielais pieprasījums no sabiedrības, treškārt, korupcija, ceturtkārt, Valsts policijas resursu trūkums plašākā nozīmē, kas samazina iespējamo kriminālatbildības piemērošanu. Vēl pie netiešām problēmām var minēt morālo pusi, nelegālā alkohola ražošana sabiedrībā tiek uzskatīta par mazāk smagu nodarījumu nekā, piemēram, narkotiku ražošana.

Lai cīnītos pret nelegālo alkoholu, nepieciešams risināt visus augstākminētos jautājumus kompleksi politiskā līmenī. Jāsamazina gan nodokļi, gan jāveicina lietošanas samazināšanos, tādējādi ietekmējot pieprasījumu, kas samazinātu arī piedāvājumu. Šī ir sociālā problēma, kur daļēji iemeslu var meklēt arī izglītības sistēmā un bērnu tiesību aizsardzības jomā, jo kaut kur jau nākamā alkohola lietotāju paaudze rodas. Nodokļu sistēmai arī ir jābūt adekvātai, lai samazinātu uzcenojumu nelegālajam alkoholam, jo uzcenojums tiek skaitīts, ņemot vērā legālā alkohola cenas veikalā un jo tās ir augstākas, jo augstāku cenu var uzlikt nelegālajam alkoholam, kas tādējādi palielina pievienoto vērtību un veicina tā tirdzniecību. Līdz ar to mums pašiem ir jāvirzās un jādara visu iespējamo, lai risinātu šo problēmu, jo mēs dzīvojam republikā, kas nozīmē, ka esam visi līdzatbildīgi par notiekošo valstī.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.