Ilūzija


cosm_01

Kādā pētījumā ir teikts, ka cilvēka uztvere, kas tiek īstenota caur redzi, sastāv no 10% redzamā un 90% mūsu iztēles, kas veidot ilūziju par mums apkārt esošo pasauli. Patiesībā neviens no mums īsti nekad nav redzējis īsto pasauli tādu kāda tā ir, bez emocionālā fona. Kāpēc tas tā notiek? To var izskaidrot ar to, ka kaut kādā evolūcijas stadijā, šāda pasaules uztvere palīdzēja cilvēkiem apvienoties vienota mērķa sasniegšanai, kas izpaudās, kā organizēšanās grupā, lai konkurētu ar citiem homīdiem par teritoriju un resursiem. Ja mēs redzētu pasauli tādu kāda tā patiesībā ir un nespētu sapņot un iztēloties mūsu nākotni, tad tāda cilvēku apvienība nebūtu ilgstoša un spējīga pastāvēt ilgstošu laiku, līdz ar to homīdu grupa, kura sastāvēja no indivīdiem, kuriem bija attīstīta iztēle, varēja darboties efektīvāk par tiem, kuriem iztēle bija zemākā attīstības stadijā vai nebija vispār. Lūk, kāpēc mēs dzīvojam ilūziju pasaulē, kuras nemaz nav. Mēs skatāmies uz lietām un redzam tās tādas, kādas tās patiesībā nav. Jautājums, kur īsti mēs dzīvojam? Reālajā pasaulē vai iztēlē, ko veido dažādas prāta ilūzijas?

2 responses to “Ilūzija

 1. Man šķiet, ka runājot par šo tēmu vajag arī mazliet dziļāk ieskatīties. Respektīvi es esmu lasījusi pētijumu, ka mēs sevi spogulī redzam par 30% skaistākus/pievilcīgākus, nekā patiesībā esam (runa iet par normāliem indivīdiem, bez psiholoģiskām traumām). Neatceros uz kāda pamata bija pētijums, bet bija interesanti aprakstīts. Tad sanāk, ka no rīta saģerbjoties, uzkrāsojoties un izejot uz ielas, citu acīs es izskatos par 30% sliktāk, nekā savās acīs. Un tad aizdomājos – dienās, kad jūtos slikti, sev nepatīku utt, kā apkārtējie mani redz? Nepievilcīgu? Tātad, sevi mēs redzam ilūzori. Bet, ko vēl?
  Es bieži aizdomājos, vai mūsu smadzenes vienādi uztver krāsas? Visiem ir iemācīts, ka zaļš ir zaļš, bet vai visi redz to vienādi?
  Bet, kopumā, ilūzori mēs varētu redzēt tikai citu cilvēku attieksmi pret mums – tas, ka kāds uz mums paskatās, vai izturās, vai pasaka kaut ko. Bieži meklējam zemtekstus tur, kur to nav. Vai arī uzburam ilūziju par to, kas nekad nenotiks, jo tā bija mūsu ilūzija, nevis otra cilvēka piedāvājums, kuru mēs izzīdam no pirksta noteiktā brīdī, jo mums šķita tas savādāk, nekā bija domāts. Bet, ar pasauli manuprāt viss ir vienkārši. Mēs veidojam ilūzijas tikai savstarpējās attiecībās (ar līdzcilvēkiem), paši sarežģot sev dzīvi. Tāpēc man patīk tiešums, lai nav jāveido sev iedomu pasaule, kura sabrūk brīdī, kad saproti – otrs pret Tevi izturās/attiecas/redz savādāk. Manuprāt dzīvot iluzorā pasaulē ir sāpīgi, jo vienā brīdī priekškari krīt. Bet, tas ir tikai mans viedoklis.

  Patīk

  • Kaut kad biju skatījies raidījumu Through the Wormhole, patiesībā iedziļinoties kvantu pasaulē, kļūst skaidrs, ka patiesībā pasaule ir pilnīgi citādāka nekā mēs to redzam, jo patiesībā redzam tikai ļoti mazu gaismas staru spektru un tikai tās daļiņas, ko acs spēj uztvert. Starp citu acis pietuvina attēlu, līdz ar to patiesībā viss atrodas tālāk, nekā mēs to redzam. 🙂

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.