Uz mūžu notiesātie


kamera_1

Latvijā no Krimināllikuma pakāpeniski tika izņemtas tiesību normas, kuru sankcijas bija nāves sods, līdz ar to bargākais sods Latvijas tiesību sistēmā skaitās, mūža ieslodzījums. Latvijā mūža ieslodzījuma ilgums ir līdz, kamēr cilvēks nomirst. Šajā nedēļā sanāca izlasīt nesen publicētu rakstu Jurista vārdā, tieši pa šo tēmu. Rakstā bija izteikts viedoklis, ka uz mūžu notiesātajām personām ir pārāk stingri un pārāk slikti uzturēšanās apstākļi, salīdzinājumā ar ideālo modeli, kurš laikam eksistē vienīgi uz papīra. Nolēmu īsumā izteikt savas pārdomas par iepriekšminēto tēmu.

Latvijā ar mūža ieslodzījumu var sodīt par terorismu, spiegošanu, noziedzīgas organizācijas vadīšanu, slepkavību un izvarošanu. No iepriekšminētā var secināt, ka mūža ieslodzījumu var piespriest par ļoti smagu, sevišķi kaitīgu noziedzīgu nodarījumu, kas var skart vienu vai vairākas personas.

Samērā komiski skan ideja, ka personas ieslodzīšanas mērķis ir dod cilvēkam iespēju laboties un resocializēties. Protams, skaisti vārdi, bet kāda jēga cilvēkam laboties, censties analizēt un izprast savas rīcības negatīvās sekas, ja zināms, ka cilvēks nekad nevarēs izmantot savas jauniegūtās sociālās prasmes. Vienīgā saprātīgā doma, kas varētu apmeklēt cilvēku, kas ir ieslodzīts uz mūžu, ir dabūt kādas apreibinošas vielas, atrast kādu citu ieslodzīto, lai izklaidētos dušā, vai vienkārši padarīt sev galu. Noteikti noziedznieka dienas kārtībā nav sevis mocīšana, nozieguma analīze no morālo normu viedokļa vai nožēla. Diez vai persona, kas nogalinājusi 10 cilvēkus, kādreiz spēs pa īstam nožēlot un vai nožēla mums vispār ir vajadzīga.

Ņemot vērā, ka sabiedrībai ir jāuztur šie radījumi, pie tam, labi tos apsargājot, domāju, ka lietderīgi būtu notiesātos uz mūžu iesaistīt jaunu medikamentu testēšanā vai kādos bīstamos darbos, jo vismaz tādā veidā cilvēki spētu atlīdzināt upurim un saibiedrībai kopumā nodarīto kaitējumu. Citādāk sanāk, ka viņu dzīves apstākļi, kaut arī viņi pastrādājūši briesmīgas lietas, ir daudz labāki, nekā, piemēram, Latvijas pensionāriem, kuriem jāizšķiras, vai šomēnesi pirkt zāles vai maizi.

No otras puses, varbūt lietderīgi apspriest domu par to, ka nepieciešms atgriest tādu soda mēru, kā nāves sods, jo tādā gadījumā sabiedrībai nevajadzētu uzturēt teroristus, slepkavas, izvarotājus vai spiegus, jo daudzās valstīs tāds soda mērs eksistē.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.