Linux – Fedora 18


Ņemot vērā, ka neesmu jau sen licis jaunus un saturīgus rakstus blogā, tad izdomāju, ka varētu izvietot informāciju samērā neraksturīgu iepriekšējām tēmām, tomēr atceroties, ka mans mērķis ir rakstīt “par visu kas interesē”, tad šoreiz piedāvāju ieskatīties linux pasaulē no mana skatu punkta. Neieslīgstot detaļās, uzrakstīšu savu pieredzi darbā ar to.

Pirmo reizi ar linux saskāros vairāk kā 10 gadus atpakaļ, jo toreiz mani interesēja viss, kas saistīts ar datoru un uzzinot, ka Windows nav vienīgā operētāju sistēma, manī izraisīja dabīga interese par citu pasauli. Uzzināju, ka tajā pasaulē ir dzīvo pingvīni un sapratu, ka man tā patīk.

Tux.svgIlgi domāju kādu no visa plašā piedāvājuma sistēmām, kas veidotas uz linux bāzes izvēlēties, nonācu pie secinājuma, ka visērtākā varētu būt tieši Fedora, kaut arī pašlaik vispopulārā ir Ubuntu versija, tomēr man kaut kas tajā nepatika, nevaru pat īsti pašlaik to pateikt. Vēl samērā vilinošs bija fakts, ka Fedora samērā sen sāka izmantot RMP pakas, kas atviegloja dažādu programmu instalēšanu un pietuvināja to Windows videi, jo darīt visu caur Terminal nav visai ērti. Tā arī pagāja laiks instalējot dažādas Fedora versijas sākot ar 4 utt. Jāpiezīmē, ka Fedora jaunā versija iznāk katrus 6 mēnešu, līdz ar to sistēma attīstās ļoti strauji un ja, piemēram, 7 versija bija pilna ar kļūdām un daudzas lietas vienkārši nedarbojās, tad 18 versija strādā ļoti labi un stabili.

Kaut kad senāk man nebija ko darīt un izdomāju ieinstalēt sev Fedora 18, kas ir jaunākā versija. Interesanti bija uzzināt, ka tiek piedāvātas dažāda veida instalācijas. Viena no tām ir instalācija no interneta, kas nozīmē, ka lejuplādēts tiek  300 mb liels ISO fails un pēc tā ierakstīšanas uz DVD – R un palaišanas, lai uzsāktu instalāciju pārējā informācija tiek ņemta no interneta servera. Tādā veidā ir divi būtiski ieguvumi:

1. tiek ieinstalēti visjaunākie faili;

2. nevajag tērēt laiku uz sistēmas Update pēc instalācijas.

install_8Kā parastam lietotājam, mani interesē pēc iespējas ātrāka un vienkāršāka jebkuras programmas uzstādīšana, bet diemžēl tas nebūs atrodams darbā ar jebkuru linux sistēmu. Sākot instalāciju ir jāizvēlās fundamentāla lieta, kas ietekmēs visu darbu sistēmā nākotnē. Ja Windows ir tikai viena grafiskā vide, ko mēs visi labi pazīstam ar START pogu kreisajā apakšējā stūrī, tad linux paver daudz plašāku horizontu. Pirmām kārtām sākot darbu ar linux, tiek konstatēts, ka grafiskās vides ir lielā kvantumā. Populārākās un spēcīgākās no tām ir GNOME un KDE, kuras esmu lietojis, tomēr šoreiz izvēle krita uz ļoti vienkāršu, bet ātru grafisko vidi MATE, kas strādā stabili un nenoslogo datoru ar lieku vizualizāciju.

desktop_1Pēc instalācijas katrs, kurš klausās mūziku vai skatās filmas uz datora, konstatēs, ka uz Fedora to nav iespējams izdarīt, jo dēļ autortiesībām MP3 un MPEG kodeki sākotnēji nav ieinstalēti. Atšķirībā no agrākām versijām, kur šāda problēma tiek risināta salīdzinājumā ātri ierakstot Google “How to install mp3 fedora”, tieši Fedora 18 versija veikt instalāciju pēc pirmās atrastās saites parauga. Man atrast nepieciešamos failu RMP formātā aizņēma aptuveni stundu. Nācās iet iekšā Terminal un instalēt papildus dažādas programmas, bet beigās viss izdevās.

rhythmbox_5Pašlaik tas arī viss, bet drīzumā sekos vēl daži posti par Fedora. Uzrakstīšu par fontiem un programmu instalēšanu, cerams bija interesanti.

2 responses to “Linux – Fedora 18

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.