Pašvaldību vēlēšanas diemžēl joprojām nozīmīgas


harta_01

Pēdējā laikā aizvien biežāk parādās dāžada veida pasūtījuma raksti ziņu portālos un pa televīziju saistībā ar pavasara beigās plānotajām pašvaldību vēlēšanām. Vēlos izteikt savas domas par notiekošo un kam būtu vairāk jāpievērš uzmanība.

Jau kādus 6 gadus nesekoju nedz priekšvēlēšanu kampaņai nedz solijumiem, ko izsaka politiķi, jo tā ir bezjēdzīga laika kavēšana, pie tam, šāda veida informācija nav pielietojama praktiski. Lai saprastu uz kurieni mums ir jāvirzās un, kā būtu pareizi skatīties uz pašvaldību un tajā noteikošajiem procesiem, svarīgi ir iepazīties ar Eiropas Padomes pieņemto Eiropas vietējo pašvaldību hartu, kurā noteikti galvenie principi, kurus ievērojoet var nodrošināt pēc iespējas lielāku demokrātiju valstī. Iepriekšminētajā hartā noteiktie principi ir ļoti vienkārši:

1. lēmuma pieņemšana pēc iespējas zemākā līmenī;

2. visiem iedzīvotājiem ir tiesības piedalīties lēmuma pieņemšanā;

3. vietējā pašvaldība ir viens no demokrātijas pamatiem.

Pēc būtības harta nosaka galveno principu pēc kura būtu jābūvē valsts – varas decentralizācija. Labs piemērs ir Beļģija, kura nodzīvoja aptuveni veselu gadu bez valdības, tomēr ņemot vērā spēcīgas pašvaldības, neizjuta nekādas būtiskas sekas, jo daudzus jautājumus varēja risināt pašvaldību līmenī.

Ar iepriekšminēto gribēju pateikt, ka Latvijai pēc iespējas ātrāk būtu jāievieš hartā minētie principi dzīvē, jo tad pašvaldību vēlēšanas atstātu mazāku iespaidu uz pilsētas attīstību. Piemēram, ja ieviest referendumu sistēmu pašvaldību līmenī, iedzīvotāji varētu bloķēt vai ierosināt pašvaldību saistošajos noteikumos esošo normu izmaiņas, tādējādi, papildus kontrolējot un ietekmējot pašvaldības pārvaldi, kas palīdzētu izbēgt no bezjēdzīgu lēmumu pieņemšanas. Tas palīdzētu mazināt viena cilvēka lomu pašvaldībā un stimulētu koleģiālu lēmuma pieņemšanu, kas savukārt stimulētu mērenāku, prognozējamāku attīstību un vairotu ilgtermiņa investīcijas.

Nobeigumam varu pateikt, ka svarīgi ir mainīt pašvaldību pārvaldes principus un virzīt lēmumu pieņemšanu pēc iespēas zemākā līmenī, lai neskatoties uz vēlēšanu rezultātiem, mēs vienmēr būtu pārliecināti, ka nozīmīgus lēmumus mēs pienēmam paši, atstājot mūsu ievēlētajiem pārstāvjiem pildīt tehniskas funkcijas uz kuru pildīšanu pašiem nav laika.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.