Pasaules tirgi šodien


Samērā reti rakstu kaut ko par pasaules tirgiem, bet šoreiz man likās interesanta tā situācija, ka paskatoties uz grafikiem, labi varam redzēt šodienas situāciju un izspriest nākotnes tendences. Informāciju parasti ņemu no marketwatch, rbk, bloomberg un bbcnews, jo pētīt situāciju padziļināti uz doto momentu nav laika.

Visi grafiki tika ņemti no marketwatch mājas lapas. Šajā tabulā mēs redzam valsts obligāciju procenta likmes attiecīgajām valstīm. Kā jau minēju iepriekš, šodienas rādītāji demonstrē mums visu Eiropā esošo situāciju. Redzam, ka visvairāk cietušās no krīzes ekonomikas ir Itālija un Spānija. Gadījumā, ja Itālijas parādzīmes procentu likme pieaugs virs 7%, tad Itālija nespēs apkalpot savu parādu un tas nozīmē, ka Eiropas Centrālajai bankai (ECB) atkal nāksies pirkt Itālijas parādzīmes, lai paildzinātu kritisko situāciju Eiropā. Ņemot vērā, ka ECB budžeta lauvas tiesu iemaksā Vācija, tad jautājums vai Vācijas parādzīmju procentu likme saglabāsies ilgstoši tādā pašā, komfortablā līmenī. Domāju, ka pieaugot palīdzības apjomam Dienvideiropai, arī Vācijas situācija pasliktināsies, kas nozīmē, ka arī Vācijai var gadīties dārgāk maksāt par sa aizņēmumu, kas savukārt nozīmē Vācijas patēriņa un ekonomikas attīstības mazināšanaš kopumā. Ja notiks iepriekšminētais scenārijas, tad Eiropas Savienība pēc manām domām vai nu sabruks, vai arī sadalīsies vairākās daļās, jo Spānija jau nav maksātspējīga un jautājums tikai, cik ilgi pārējās valstis būs gatavas ar to samierināties un galvenais maksāt, tādējādi, bremzējot savu attīstību. Tākā ES lēnu garu iet uz savām loģiskām beigām, jo savienība izaugusi pārāk liela, kas sāk bremzēt tās attīstību.

Savukārt otrais grafiks rāda, ka pārtikas cenas celsies, jo ceļas labības cenas. Kā vienmēr ziņās varam lasīt, ka pusē pasaulē ir milzīgs sausums un otrā pusē stipri lieti, kas rada zaudējumu zemniekiem un ietekmē labības augšanu. Līdzīgi, kā pie mums katru gadu vasaras beigās augustā, ziņās pa LTV vai LNT zemnieki vaimanā un uzstāda ultimātu, ka cenas būs jāceļ. Lēta propoganda un mēdiju triki, bet visa pasaule uz tā uzķeras. Tas nozīmē, ka gan pasaules, gan ES inflācija pieaugs, kas no vienas puses ir labi, bet, piemēram, mums radīs zaudējumus, jo lielu daļu pārtikas mēs importējam nevis ražojam paši. Tas nozīmē, ka cenu pieaugums bremzēs ES attīstību un radīs papildus slogu.

Kopumā tirgos ir negatīvs noskaņojums, jo visi, kam ir nauda, baidās ieguldīt akcijās un dažādos fondos un ir pat gatavi ieguldīt valsts parādzīmēs ar negatību procentu likmi, kā tas bija šonedēļ Vācijā. Pašreiz redzam apburtu loku, neviens neiegulda, jo nav pārliecības par peļņu, un nav peļņas, jo neviens neiegulda. Tas nozīmē, ka liela daļa fondu un akciju ir būvētas pēc piramīdas principa un vienīgā prātīgā vieta kur pašlaik varētu ieguldīt, ir enerģētīka, jo tradicionāli, šis sektors svārstās vismazāk un ir labs aizsardzības aktīva, kurā var nogaidīt “vētras” beigas. Principā pēc manām domām, var ieguldīt tādos uzņēmumos, kuri darbojās Āzijas tirgū un ir balstīti uz reālo nevis finanšu sektoru, ja nav šo divu faktoru, tad jebkurš ieguldījums salīdzināms ar ruletes spēlēšanu kazino.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.